Светлин Наков: #GabrovoHackathon е пример как трябва да се правят такива събития
Светлин Наков е вдъхновител на хиляди млади хора по пътя им към професията „софтуерен инженер“. Той има 20-годишен опит като ръководител на софтуерни и ИТ проекти, преподавател по информационни технологии, програмиране и разработка на софтуер, ИТ консултант, предприемач и разработчик на уеб, мобилни, настолни и сървърни приложения. Мечтата му е България да стане Силициевата долина на Европа. Светлин бе част от журито на приключилия #GabrovoHackathon, за който разговаряме с него:
Хакатонът в Габрово беше на много високо ниво, далеч над очакванията ми. Бил съм жури в различни състезания, които обикновено завършват с недовършени приложения на ниво идея. Тук резултатът е готови, работещи приложения със смислени идеи. Хареса ми формата и това, че отборите са имали възможност да работят повече време. Този хакатон е добър пример за това как трябва да се правят такива събития. По време на финала бяха представени 2-3 приложения, които според мен наистина имат потенциал да бъдат реално внедрени. Вярвам, че приложението на отбор Келвин за диагностика на медицински състояния чрез термокамера има бъдеще в световен мащаб, когато го довършат и направят и на хардуерно устройство. Предложението на Комитет.бг е много приятна платформа, в която гражданите ще работят заедно, за да развият идеи за подобряване на градската среда с намесата и участието на общината. Това е малко по-сложно за внедряване, защото наистина е необходимо активното участие на администрацията, която да филтрира идеите и да ги придвижва към компетентните структури. Интересно ми беше и приложението на отбор Gabrovo Is the best, чрез което можеш да си съставиш план за пътешествие. Според мен то не е съвсем готово за ползване, но идеята е много готина – да планира маршрут и карта спрямо времето, с което разполагаш.
Най-важното е, че бяха представени работещи приложения, надминали ниво прототип, които с още малко доработка могат наистина да се внедрят в практиката и да вършат работа. За мене хакатонът си изпълни целите – чрез технологии да помогне за разрешаване на проблемите в общината, подобряването на цялостната градска среда и отношенията администрация – общество. Така че, позитивен съм, много. Харесаха ми и наградите и подкрепата на различни институции. Както и това колко съвременна зала имате тук. Вижда се, че имате прекрасни инициативи.
Какъв е вашият съвет към участниците?
Да си преследват каузите, да се борят и да развиват идеите си, да действат и да бъдат активни, да слушат обратната връзка, да си търсят път тези идеи наистина да влязат в реалния живот. Днес те демонстрираха много силни технически умения да имплементират приложения, някои от които с доста голяма сложност. Но трябва да търсят бизнес посоката за реално внедряване чрез фондовете за ранно финансиране, акселераторските програми и други инструменти. Това са младите хора, които могат да подобрят средата чрез своите умения. Технологията е инструмент да направим всичко това, но важно е да достигнем до реалния пазар. Вярвам, че в някои от тези приложения могат да се намерят реално работещи бизнес модели, които да се развиват устойчиво. Много ми харесаха отборите – енергични млади хора, които им се работи, положили са усилия… Някои от тях са се върнали от чужбина и са останали в България. Това са двигателите на прогреса.
Другият ми съвет е: Участвайте в такива хакатони. Това е безценен опит за това как се прави, какво се цени от журито. Тези журита са съставени от хора, които са част от бизнеса и икономиката. Ако те оценяват предложенията, вероятно ще ги оцени и реалния пазар. Ако те имат забележки, вслушвайте се, натрупвайте опит. Много е полезно. Харесва ми и съчетанието в тези хакатони на хора от бизнеса с усещане и с визия, маркетинг експерти, дизайнери и програмисти. Ето това е реалността в един работещ проект – едните трябва да го създадат, другите да го продадат, третите да го направят шарено и готино, така че да го поискаш. Това са уменията на съвременната дигитално повлияна среда. С пандемията станахме дигитално заключени, така че имаме нужда точно от такива инструменти – апове, сайтове, неща, които се случват през телефона, но без да забравяме, че сме хора и технологията е инструмент за подобряване на живота, а не самоцел.
Имахте мотивираща лекция… Каква е формулата на успеха?
Човек да намери това, в което го бива и да го направи своя професия и кауза, да я следва и да се движи напред. Когато откриеш за какво си изпратен на тая земя и намериш начин да го правиш на ежедневна база, ти всъщност спираш да работиш и започваш да се забавляваш. Животът ти става много по-добър – намираш щастие. Много хора работят професия, която не е за тях и не ги вдъхновява. Ние трябва постоянно да търсим смисъл. Как да стане това? Ами да пробваме много нови неща, особено докато сме по-млади, за да видим кое ни идва отвътре и просто е нашето.