2024
Програма

Ден 1Понеделник, 25 – ноември 2024 г.

ПРОГРАМА НА ПЛАТФОРМАТА ЗА ОБМЕН НА ЗНАНИЯ (KEP)

Тема: Разгръщане на стратегически партньорства: Насърчаване на иновации и конкурентоспособност за устойчив растеж от Габрово

09:00 – 09:30 Регистрация и кафе за добре дошли

09:30 – 10:00 Откриване и приветствени думи

Таня Христова – кмет на Габрово, член на Европейския комитет на регионите и председател на комисията SEDEC (Социална политика, образование, заетост, изследвания и култура)

Със своята визия за иновации и устойчиво развитие, Христова ще открие събитието, като представи амбициите на Габрово за климатична неутралност и подчертае стратегическите възможности за бизнеса – от изграждане на нови партньорства до конкурентни предимства за местната икономика.

Марку Маркула – Вицепрезидент на Европейския комитет на регионите, председател на Хелзинки-Усимаа регион. Ролята на регионите във воденето на процесите за устойчиво развитие и конкурентоспособност в контекста на европейските мисии и стратегиите за зелена и цифрова трансформация онлайн, предстои потвърждение

Илияна Цанова – Зам.-генерален директор, Генерална дирекция „Бюджет“, Европейска комисия
Европейският бюджет и ролята му за насърчаване на регионалната конкурентоспособност и иновации. – онлайн

10:00 – 11:30 Панел 1: Регионални иновации в действие: Изграждане на конкурентоспособно и устойчиво бъдеще

Тема: Регионалните иновационни долини (RIVs) и Партньорствата за регионални иновации (PRI) стимулират местния икономически растеж и устойчиво развитие чрез трансгранично сътрудничество и иновации, съобразени с регионалните особености. Тези инициативи изграждат устойчиви иновационни екосистеми и интегрират принципите на кръговата икономика.

Контекст на ЕС: Въздействието на RIVs и PRI върху конкурентоспособността и екологичната устойчивост на регионите допринася пряко за стратегиите на ЕС – Плана за кръгова икономика, Новата европейска иновационна програма и Стратегията за интелигентна специализация (S3). Панелът ще дискутира как регионалните ресурси и адаптирани иновационни политики водят до устойчив икономически растеж, съобразен с уникалните предимства на всеки регион.

Участници:

  1. Карлос Торесия-Салинас – Ръководител на отдел „Политики за иновации и икономическо въздействие“, JRC (Съвместен изследователски център на Европейската комисия)
    Принос: Ролята на JRC в разработването на иновационни политики и тяхното въздействие върху икономическата устойчивост – онлайн.
  2. Силвия Охер ТоресДиректор на Офиса за европейски проекти към Правителството на Навара, Испания
    Принос: Споделя опита на Навара в прилагането на инициативите RIVs и PRI, които стимулират иновациите, съобразени с местните особености, и демонстрира как регионът използва кръговата икономика за икономическо развитие.
  3. Радослав РизовДиректор, Главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“
    Принос:
    Как европейските фондове се използват за насърчаване на иновациите и регионалната конкурентоспособност в България.
  4. Руслан СтефановПрограмен директор и главен икономист, Център за изследване на демокрацията
    Принос:
    Ролята на иновационните политики за укрепване на регионалната икономическа устойчивост и интеграцията на кръговата икономика в местните стратегии за развитие.
  5. проф. Мартин Ханибалпреподавател по международни бизнес отношения и предприемачество в Университета на Южна Дания.
    Принос:
    Международни примери за предприемачество и иновации, адаптирани към местните нужди, и тяхната роля в изграждането на устойчиви икономики.
  6. Людмила Тозевадържавен експерт в отдел „Стратегическо планиране и програмиране“ на дирекция „Централно координационно звено“ (ЦКЗ) към Министерския съвет на Република България
    Принос:
    Координация на инвестиционни програми и стратегии, които подкрепят регионалното развитие и устойчивост.
  7. Светослав МатеевДиректор на Европейски цифров иновационен хъб към Регионален иновационен център „Амбициозно Габрово“
    Принос: Споделя опита на Габрово в изграждането на иновационни екосистеми и успешни партньорства за регионално развитие.
  8. Проф. д-р инж. Илия ЖелезаровРектор на Технически университет – Габрово
    Принос: Разглежда как инженерното образование и технологиите могат да подкрепят устойчивото регионално развитие.
  9. Адриан Николовстарши икономист в Институт за пазарна икономика
    Принос:
    Анализира икономическите данни и политики, които подпомагат регионалното развитие и конкурентоспособността.
  10. Родолф ДотеМениджър проекти и политики, ERRIN (European Regions Research and Innovation Network) Мрежа за изследвания и иновации на европейските региони.
    Принос: Демонстрира примери за успешни регионални иновации и дигитална трансформация в рамките на европейските мрежи.

11:30 – 11:45 Кафе пауза

11:45 – 12:45 Панел 2: ОТ ТРАДИЦИИ КЪМ ИНОВАЦИИ, ВОДЕНИ ОТ ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ

Тема: Изкуственият интелект (AI) и умните технологии вдъхват нов живот на индустриалното наследство на Габрово. Те трансформират традиционни сектори като производството и подготвят младите хора с дигитални умения за новите изисквания на пазара. AI създава условия за иновации, устойчиви бизнес модели и кръгова икономика, като подпомага регионалното развитие и икономическия растеж.

Контекст на ЕС: Инициативи като Планa за цифрово образование, Европейската година на уменията и Зеления пакт използват AI и дигиталните технологии за постигане на устойчиво икономическо развитие и конкурентоспособност. Тези стратегии подкрепят не само индустриалното обновление, но и създаването на нови възможности за устойчив растеж и дигитална трансформация.

Участници:

  1. Калоян КарамитовРъководител на „Лаборатория в градска среда“, Институт GATE, Софийски университет „Св. Климент Охридски”
    Принос: Използване на AI и платформи за данни за решаване на предизвикателства в градската мобилност и инфраструктура, с фокус върху устойчивото развитие.
  2. Илия КръстевПредседател на Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST); Главен изпълнителен директор на „А Дейта Про“ ООД
    Принос: Въвеждане на изкуствен интелект в управлението на данни и бизнес процесите за развитие на умения сред младите предприемачи.
  3. проф. Стелиан Брад – президент на Cluj IT Cluster, базиран в Клуж-Напока, Румъния, и преподавател в Техническия университет на Клуж-Напока.
    Принос: Интеграция на AI и интелигентни технологии в традиционните сектори. Насърчаване на иновациите чрез сътрудничество между академията и индустрията.
  4. Мартин КуловПрезидент, Асоциация на софтуерните инженери
    Принос: Софтуерно инженерство като ключов елемент в дигиталната трансформация. Подкрепа за млади таланти чрез иновации и образование.
  5. Доброслав ДимитровПредседател на Българската асоциация на софтуерните компании (BASSCOM)
    Принос: Преобразуване на традиционните индустриални роли чрез изкуствен интелект. Подготовка на работната сила за цифровата икономика
  6. Проф. д-р инж. Станимир Садиновръководител на катедра „Комуникационна техника и технологии“, Технически университет – Габрово
    Принос: Съответствие на образователните програми с нуждите на индустрията от дигитални и AI умения. Подкрепа за местната индустрия чрез квалифицирани кадри.
  7. Марин КуневИзпълнителен директор, P3 Bulgaria
    Принос: Създаване на ИТ хъб в Габрово. Насърчаване на младежките иновации и стратегическите партньорства.
  8. Божидар БошнаковДиректор на JAKALA България
    Принос: Развитие на цифрови технологии за трансформация на традиционните индустрии. Насърчаване на предприемачеството сред младите.
  9. Паулина Чортова – Основател и председател на ИСТЕБ, управител на Пи Ес Кей Груп 2015
    Принос: Интеграция на AI в традиционни индустрии, устойчиви иновации и насърчаване на жените в технологиите.

12:45 – 13:45 Панел 3: Двигатели на икономическата и социалната трансформация чрез културни иновации и стратегически партньорства

Тема: Културата е мощен двигател за местно развитие, регионална привлекателност и глобално признание. Чрез инициативата Европейска столица на културата ще разгледаме как културата, в съчетание с визионерски партньорства, може да трансформира общности, да насърчи иновации и да подпомогне устойчив растеж.

Ще разгледаме също как европейски инициативи като „Творческа Европа“ променят културния и икономическия ландшафт, създавайки динамични екосистеми, в които креативността и стратегията се срещат.

Контекст на ЕС: В контекста на инициативите на ЕС, като Плана за цифрово образование, „Творческа Европа“ и Новият европейски Баухаус, културата и иновациите създават възможности за социална интеграция, икономическа устойчивост и регионална конкурентоспособност. Интегрираните подходи към културата и иновациите помагат за решаването на социални предизвикателства и формирането на устойчиви партньорства, които водят до положителни промени и създават споделена визия за бъдещето.

Участници:

  1. Калин Вельов – Заместник-министър на културата на България
    Принос:
    Как културната политика и съвременните изкуства могат да подкрепят местното развитие и да укрепят социалната свързаност в обществото – онлайн
  2. Зорница Русинова – Президент, Икономически и социален съвет на България
    Принос:
    Социалните и икономическите политики на ЕС като инструмент за справяне с регионалните предизвикателства, намаляване на дисбалансите и стимулиране на конкурентоспособността, с фокус върху възможностите за устойчиво развитие – онлайн
  3. Виктор Янков – Експерт проекти и събития, Фондация „Пловдив 2019“
    Принос:
    Уроци от Пловдив Европейска столица на културата 2019
  4. Симеон Александър – Директор, Бюро Творческа Европа България, офис „Култура“
    Принос:
    Как европейските програми за финансиране на културата като „Творческа Европа“ създават възможности за устойчиво развитие и укрепване на местните културни общности.
  5. Маргарита Доровска – Куратор и културен стратег
    Принос:
    Трансформиращото въздействие на културните институции върху социалната устойчивост и местната идентичност.
  6. Галин Попов – основател и мениджър на VT Events и културното пространство TAM във Велико Търново
    Принос:
    Независимите културни инициативи преобразяват градските пространства и вдъхват нов живот на кварталите, като създават възможности за взаимодействие и изразяване на местната общност.
  7. Росина Пенчева – Визуален артист и културен продуцент
    Принос:
    Интеграцията на традиционни занаятчийски умения със съвременната култура и изкуства за създаване на нови възможности за социална и икономическа трансформация, като същевременно се запазва и обогатява местната културна идентичност.
  8. Виле Тааямаа – Консултант по устойчиво развитие, офис на кмета на Еспоо, Финландия
    Принос:
    Как иновациите в градската устойчивост могат да подкрепят изпълнението на Целите на ООН за устойчиво развитие до 2030 г. и да създадат устойчиво бъдеще.
  9. Харалан Александров – Социален антрополог
    Принос:
    Ролята на културата и социалните промени за изграждането на по-свързани и устойчиви общности, които влияят на икономиката и ежедневието на хората.

Модератор на програмата на Платформата за обмен на знания:

Петър Иванов – международен мениджър, бестселър автор и експерт по изкуствен интелект и виртуални екипи. Екипите, водени от Петър, са спечелили множество корпоративни награди, сред които и глобалната награда „IT Connect Award“ през 2012 г. Книгата му „Virtual Power Teams“ е преведена на 6 езика и е достигнала Топ 3 на Amazon в категорията международно управление.

14:00 – 15:00 Обяд в Бизнес сграда Scientia, ул. „Дунав“ 5

15:00 – 15:30 Откриваща пленарна сесия на Лагера за иновации

Представяне на основните предизвикателства и методология за събитието. Участниците ще бъдат запознати с Предприемаческия откривателски процес (EDP) – съвместен модел за идентифициране на иновационни възможности, в който представители на различни сектори изследват идеи и решения. Също така ще бъдат представени предизвикателстватана всяка работна група:

РАЗВИТИЕ НА ИНОВАЦИОННА ДОЛИНА НА ТЕРИТОРИЯТА НА ГАБРОВО И РЕГИОНА С ФОКУС – КРЪГОВА ИКОНОМИКА ЧРЕЗ СЪЗДАВАНЕ НА УСТОЙЧИВИ ИНДУСТРИАЛНИ ПАРТНЬОРСТВА ЗА ИНОВАЦИИ

ОТ ТРАДИЦИИ КЪМ ИНОВАЦИИ, ВОДЕНИ ОТ ИЗКУСТВЕН ИНТЕЛЕКТ ЗА ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЛАДИТЕ: ВДЪХНОВЯВАНЕ НА НОВО ПОКОЛЕНИЕ ДИГИТАЛНО КВАЛИФИЦИРАНИ МЛАДИ ПРОФЕСИОНАЛИСТИ, СПОСОБНИ ДА ВНЕДРЯВАТ ИНОВАЦИИ В ТРАДИЦИОННИТЕ ИНДУСТРИИ

ОВЛАСТЯВАНЕ НА МЛАДИТЕ ЧРЕЗ AI: ИНОВАТИВНИ ДИГИТАЛНИ ПЛАТФОРМИ ЗА АНГАЖИРАНОСТ И СОЦИАЛНО УЧАСТИЕ

МИСИЯ КЛИМАТИЧНО НЕУТРАЛНО ГАБРОВО 2030: АНГАЖИРАЩА СТРАТЕГИЯ И ИНТЕГРИРАНИ РЕШЕНИЯ ЗА УСТОЙЧИВО БЪДЕЩЕ

УСТОЙЧИВИ РЕШЕНИЯ ЗА КУЛТУРНИ И МЛАДЕЖКИ ИНИЦИАТИВИ В КОНТЕКСТА НА РЕКАТА

ГАБРОВО 2030: МЛАДИТЕ СЪЗДАВАТ БЪДЕЩЕТО. ГРАД НА ВЪЗМОЖНОСТИ, ЗАБАВЛЕНИЯ И ВДЪХНОВЕНИЕ

15:30 – 18:30 Сесия 1: Дефиниране на предизвикателствата

Участниците работят в своите групи, за да дефинират основните предизвикателства, които ще разгледат, използвайки Модела за социални иновации за структуриране на дискусиите. Целта е създаването на споделено разбиране на проблема и поставяне на основата за генериране на идеи.

18:30 – 18:30 Заключение за Ден 1 – само за организаторите и фасилитатори

19:00 – 21:00 Официална вечеря
Място: Ресторант „Глинени гърнета“, ул. „Радион Умников“ 9 ,  гр. Габрово

Ден 2Вторник, 26 – ноември 2024 г.

09:00 – 09:30 Вдъхновяваща сесия

09:30 – 11:30 Сесия 2: Идеи и прототипиране

Мозъчна атака и разработване на първоначални прототипи с помощта на творчески методи и инструменти.

11:30 – 12:30 Консултации и обратна връзка между групите

12:30 – 13:30 Обяд в Бизнес сграда „Scientia„, ул. „Дунав“ 5

13:30 – 16:00 Сесия 3: Детайлизиране на прототипите

Продължаване на разработването на прототипите с интеграция на обратната връзка.

16:00 – 18:00 Сесия: Успешни практики за регионално развитие

Анализ на успешни примери и разработване на стратегии за прилагане на предложените решения.

18:00 – 18:30 Обобщение на Ден 2

19:30 – 21:30 Официална вечеря

Място: Ресторант „The Rich Table,“ ул. „Емануил Манолов“ 14,  гр. Габрово

Ден 3 – Сряда, 27 – ноември 2024 г.

09:00 – 11:00 Сесия за изпълнение на плана

Формулиране на конкретни стъпки и идентифициране на ключови партньори и източници на финансиране. Подготовка на презентация

11:00 – 13:00 Презентация на разработените решения и дискусия за бъдещи сътрудничества

13:00 – 14:00 Официално закриване.

Обща снимка на участниците.

14:00 – 15:00 Заключителен обяд