Над 400 млн. лв от приходи, близо 1,2 млн. посетили Пловдив, 16 % ръст в заетостта – само част от промяната на Пловдив Европейска столица на културата 2019

Културата е мощен двигател за местно развитие, регионална привлекателност и глобално признание. Чрез инициативата Европейска столица на културата в рамките на провелия се Международен семинар за разработване на системни иновации за устойчивост на градовете в контекста на платформа за обмен на знания (KEP) на Европейската комисия, участниците обърнаха особено внимание върху това как културата, в съчетание с визионерски партньорства, може да трансформира общности, да насърчава иновации и да подпомогне устойчивия растеж. Още в началото на Лагера за иновации кметът на Габрово Таня Христова подчерта, че културата не само обогатява живота ни, но и стимулира иновациите, насърчава социалната кохезия и укрепва регионалната. А съчетано с нови проекти, тя ще направи така, че Габрово отново да заблести със своите възможности, които светът да открива. А в края на своето обръщение Таня Христова категорично заяви „ние сме тези,  които смело пристъпваме и заявяваме,  че сме готови да се състезаваме с всички останали,  за да откриваме нашите възможности и да бъдем достоен кандидат за културна столица на Европа 2032 г.

Работата по кандидатурата на Габрово минава и през споделения опит и уроците от Пловдив Европейска столица на културата 2019. За тях, за процеса и икономическата стойност на превръщането на един град в европейска столица на културата говори Виктор Янков –  Експерт проекти и събития, Фондация „Пловдив 2019“ по време на третия панел „Двигатели на икономическата и социалната трансформация чрез културни иновации и стратегически партньорства“.

„Когато чух кмета Таня Христова, че Габрово ще кандидатства за Европейска столица на културата, седем години по-рано, си дадох сметка, че у нас смяната на нагласите е започнала.“ – подчерта Виктор Янков. Според него културата не е въпрос само на естетика и макар че по-често се търсят нейните функции като морални, образователни, естетически, класови, тя има една функция, която по никакъв начин не бива да бъде пренебрегвана – и тя е пазарната.

„Функцията на културата да бъде високо ликвиден сектор е изключително подценявана. И ние се опитвахме да измерваме тези неща в Пловдив. Кои са аргументите, които ползва културата също са много важни. И ако преди 15 години се възприемаше за еретизъм това да мериш каква е добавената икономическа стойност на културата за даден град и регион, то днес това вече е напълно реално.“ – сподели експертът като дава пример с приноса на провелите се големи фестивали, продукции, концерти, откриването на нови модерни музей – и резултатът от всичко това са привлечени хора да посещават града, да се запознават с него и разбира се да харчат средства там. И това е начин как културата може да развие сектора, защото по думите на Янков „той не е черна дупка, в която да се наливат публични средства“.

Но ето как се промени един град като Пловдив в цифри по думите на експерта от Фондация „Пловдив 2019“ –

„Само за 2 г в Пловдив влязоха 1,2 млн души – външна публика, която дойде специално за събития и тя е лесно измерима, защото голяма част от нея е с билети, а над 2500 доброволци изследваха публиката и нейните нагласи. Средно всеки един от тези 1,2 млн. души харчеше в онзи период средно между 85-90 лв/ден“

„За 2 години в местната икономика – ресторантьорство, хотелиерство, услуги, в Пловдив влизат над 400 млн. лв от приходи. И това е най-честната оценка, която можеш да получиш от самия потребител. И ето тук вече културата започва да става толкова важна като сектор, колкото останалите, защото само за 2 години има 16 % ръст в заетостта, повече хора си плащат осигуровките и работят за културата, 25 % повече организации. Това се случва по много сложен механизъм от комуникация, администрация, съдържание, за да поставиш България и даден регион на световната карта.“ „Ползите за Пловдив и хората там определено са имидж, прираст на населението  и най-вече самочувствие.“

За финал на своето изказване Виктор Янков подчерта: „В момента нито един друг град в България, освен Габрово, не е заявил готовността си да кандидатства за европейска столица на културата. Процесът е дълъг , ЕК има изграден модел, но определено вие имате един важен стимул – имиджа на Габрово отвън е много голям и се чува за града и това е така, защото има добри примери. Трябва да знаете, че и  Жан Клод и Кристо са също толкова важни, колкото традициите, носиите и занаятите и това е един от пътищата да не се случва повече някой да иска да бие Джон Малкович в София.“ и завърши: „Ние от Източна Румелия, Пловдив ви казваме също „Шапка ви сваляме, Габрово“.“